– Det ska bli jättekul. Men jag är kvar i Solfjäderstaden och sätter Solfjädern först och främst, säger 18-åringen.
Adelia Pennisi kommer att ha dubbellicens och träna två gånger i veckan med Solfjädern och en gång i veckan med Libk U. Fjäderns omstart av ettan är 22 januari mot Vingen.
Helgen före, 14-15 januari, kommer Pennisi att spela båda Libks matcher i allsvenskan, mot Lindome på lördagen och Göteborg på söndagen.
– Jag spelade ju i division 1 förra året, det motsvarade allsvenskan. Så jag har erfarenhet. Det ska bli roligt, om jag blir uttagen vill säga, säger hon.
3-4 februari är det sedan VM-kvalmatcher i Markham, Toronto. USA möter Kanada i två matcher om en plats till dam-VM i Bratislava, Slovakien, i december i år.
Pennisi är med i USA:s landslag tillsammans med andra svenskamerikanskor, som Alva Helber från Linköping och Kristin Lindberg och Marie Häggström. De spelade förra VM i Finland.
När det gäller Solfjäderstaden tappar Motalalaget spelare inför slutspurten av toppstriden i ettan. Solfjädern tampas med IBF Linköping och ligger lite efter just nu. Nellie Sjögren ska studera till polis i Växjö och även Josefin Huvell ska studera på annan ort.
Solfjäderstaden behöver hjälp av andra lag för att få till en direkt avgörande seriefinal i Motala i sista omgången.
– Vi kan bara kämpa på och se hur långt det räcker, säger Solfjäderns ledare Ann Lövgren.