Dags för mål för Maifgrupp

Gruppen bildades med ett mål. Att åka Vätternrundans 30 mil under åtta timmar. På lördag är det dags för examen.

TRÄNING. Tidningen träffade Motala AIF:s elitmotionärer i vintras på Motala IP. På lördag är det nu dags för examen i Vätternrundan.

TRÄNING. Tidningen träffade Motala AIF:s elitmotionärer i vintras på Motala IP. På lördag är det nu dags för examen i Vätternrundan.

Foto: Jens Bollius

CYKEL2017-06-16 14:00

– Man vill ju testa sina gränser. Om jag lyckas komma under åtta timmar blir det nog lugnt för mig ett tag, säger Niklas Korall.

Motala AIF:s sub8-grupp har funnits sedan tidig höst. Grejen med gänget är att det består av Motalafolk, lokala kämpar. Sedan i oktober har det varit fyra träningspass i veckan, två inomhus och två utomhus.

– Vi har tränat väldigt bra, varit jättemånga ofta och hittat ett bra samspel. Det här ska gå bra, säger Niklas Korall.

Klockan 12.32 på lördag startar ett 25-tal ur träningsgänget. Om målet klaras är de tillbaka i Motala vid 20.15. Genrepet Halvvättern i söndags gick bra, då körde nio ur gruppen på 3.39.

Är det bara bra att tider blir allt viktigare i Vätternrundan?

– Det kan bli lite lurigt. Men motionärer blir mer seriösa och det går åt det hållet, säger Niklas Korall.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!