Följetongen kring kvarteret Linden fortsätter i Motalas politiska liv. Majoriteten med Socialdemokraterna och Camilla Egberth som frontfigur är inte alls nöjd med en potentiell försening av den tänkta etableringen av Coop, medan oppositionen med Liberalerna och Kjell Fransson i spetsen fortsätter att strida för att planerna ska kompletteras med bostäder i ett centralt läge.
Behovet av ännu en matvarubutik i centrala Motala ifrågasätts från vissa håll, medan andra understryker att det vore mycket välkommet. Primärt måste ansvaret för om en satsning av det aktuella slaget kommer att bära sig primärt ligga på aktören Coop som driver etableringen, men även kommunen har ett stort ansvar för att tänka mer långsiktigt kring ortens utveckling. Det är bland annat därför det är kommunen som tar fram detaljplaner, inte enskilda företag.
Det är en stor aktör som vill satsa i Motala och det är välkommet på flera sätt, men samtidigt finns en osäkerhet i branschen. För knappt en månad sedan stängde just Coop ner en större butik i Mjölby efter att kundunderlaget hade visat sig vara otillräckligt och konkurrensen för tuff. En helt separat byggnad för enbart Coop hade uppförts i centrum, på ett liknande sätt som det som planeras i Motala. Resultatet blev ett fiasko.
I Mjölbys fall väljer den närliggande butiken Willys att flytta sin verksamhet till den aktuella byggnaden, men vad som händer med det tomrum som skapas i och med den flytten är ännu oklart. Nog borde utvecklingen i grannstaden utgöra ett varnande exempel för Motala?
Om butiksytor kompletteras med bostäder skulle inte samma ”hål” i stadsbilden uppstå om en stor verksamhet tvingas lägga ner. Dynamik i staden är bra på många sätt, men i det ingår inte att det är önskvärt med döda byggnader som endast är avsedda för en kommers som har misslyckats.
En kommun behöver ha en positiv och välkomnande attityd gentemot företag som på olika vill satsa på att etablera sig. För ett par veckor sedan diskuterades på ledarplats jätten Lalandia och en önskad satsning på små företag, den aktuella Coop-satsningen får sägas ligga någonstans mitt emellan.
De båda politiska sidorna har utifrån detta rätt på olika sätt. Majoriteten som driver på för en byggnation agerar i grunden rimligt för att åstadkomma en etablering och nya arbetstillfällen. Oppositionen i sin tur tänker ett steg längre, skapar en större helhet och protesterar utifrån det.
Platsen för den aktuella byggnationen är alldeles för värdefull för att slösa bort på en ren ”köplada”, med tanke på att behovet av bostäder är mycket stort och det geografiska läget i närheten till både kollektivtrafik och stadens centrum är utmärkt. Det är ett måste att tänka ett steg längre, även om det skulle försena en redan utdragen process. Långsiktigt är det rätt drag att göra.