Sverige har haft bostadsbrist under lång tid.
Den socialdemokratiskt ledda regeringen genomför nu den största bostadspolitiska satsningen på 20 år. Det börjar nu synas, förra året påbörjades byggandet av cirka 45 000 nya bostäder. Det är 26 procent fler påbörjade bostäder jämfört med 2014. Och det är den högsta nivån på nästan 25 år.
Ett aktuellt exempel på vår byggpolitik är den byggbonus som nu når kommunerna. Byggbonusen är till för att ge de kommuner som anstränger sig för att bygga fler bostäder ett ekonomiskt tillskott. I Motala kommun betyder det om nästan 10 miljoner kronor i arbetet för ökat bostadsbyggande. Totalt sett har 111 kommuner fått dela på 1,85 miljarder kronor.
Förutom byggbonusen till kommunerna har den socialdemokratiskt ledda regeringen genomfört mycket för att få fart på bostadsbyggandet, till exempel:
• Cirka 6 miljarder varje år på fler och bättre hyresrätter.
• 22 punkter för att det ska bli enklare, snabbare och billigare att bygga bostäder.
• Ett investeringsstöd för att öka nybyggnationen av små, klimatsmarta och billiga
hyresrätter.
• Stöd till att renovera och energieffektivisera miljonprogramsområden.
• Stöd till att bygga äldrebostäder.
• Stöd för att sanera mark där det kan byggas bostäder.
• Slopat tak för uppskov på inbetalning av skatt för den som säljer sin bostad. Detta ökar rörligheten på bostadsmarknaden.
Även om bostadsbyggandet går åt rätt håll och takten ökar är vi långt ifrån nöjda. Kommunerna, staten och myndigheterna måste ta ansvar för bostadsförsörjningen och våga prioritera bostadsbyggande framför andra intressen.
Vi socialdemokrater tar nu vårt ansvar – och tar fram skarpa och effektiva förslag. Så stärker vi den svenska modellen.