Det var den här fredagen som soppan kring DarcyWards avstängning skulle få ett slut. En final hearing skulle ge besked om när avstängningen skulle ta slut. Det trodde Ward – och alla andra. Men efter mötet kom beskedet att beslutet presenteras först i nästa vecka.
– Han har trott och det har de sagt att han inte ens behövde komma på det här. Men nu har han varit nere så det kanske inte var som han trodde, säger Piraternas lagledare Stefan Andersson Skill som har varit i kontakt med Ward via sms.
– Han tyckte det kändes bra. Han hade fått sagt sitt och han skrev att känslan var bra. Men vad det innebär vet man sällan.
Ward hade med sig sina två advokater på mötet och det har tidigare diskuterats om de ska kunna pressa kommittén med tanke på hur lång tid beslutsprocessen har tagit och vilka problem det har gett i australierns planering inför kommande säsong. Även Andersson Skill har tvingats ta svåra beslut om hur han ska formera truppen med tanke på osäkerheten kring Ward. Men nu tänker lagledaren mer på hur Ward har behandlats under hösten och vintern.
– Nu tänker jag mer på det faktiskt, hur det sköts. Han skrev några inte så snälla ord i texten om vad han tyckte om de personerna han pratade med. Det var en svensk domare som han tyckte jättebra om men jag behöver inte berätta vad han skrev om vad han tyckte om de andra personerna som satt där.
Vilken dag som domen kommer har inte fastställts.
– Han pressade dem ganska hårt om att han verkligen vill veta innan fredag nästa vecka, säger Andersson Skill.