Stjärnskottet laddar för speedwayfinal

Årets stjärnskott i svensk speedway. Ja, det känns inte fel att kalla Piraternas Fredrik Engman för det. Detta år som skulle vara ett läroår.

Fredrik Engman har överraskat många i år.

Fredrik Engman har överraskat många i år.

Foto: Thomas Augustsson

Speedway2013-09-17 06:54

Det fanns de som tvivlade på att Piraternas lagledare Stefan Andersson fattat rätt beslut när han kontrakterade Fredrik Engman som gästförare inför säsongen.

Den då 18-årige Värmdöpojken var ett oprövat kort som tvivlarna inte trodde skulle ta så många poäng i elitserien.

Och faktum är att Fredrik själv var långt ifrån säker på att han skulle kunna hävda sig i speedwayens finrum.

– Tanken var väl att det här skulle vara ett läroår. Sen gick det ju bra redan i träningsmatchen mot Hammarby och det var bra för självförtroendet. Då visste man ju att man hängde med. Men jag är rätt förvånad att det har gått så här bra. Jag hade väl räknat med att jag skulle ta en-två poäng per match. Men det är skönt att man har visat de som tvivlade att de hade fel, säger Fredrik och häller upp kaffet.

Vi sitter i köket hemma hos familjen ute på Värmdö ett par mil utanför Stockholm. När man kör de sista kilometerna, som slingrar sig längs med skärgårdsvikarna, är speedway inte det första man kommer att tänka på.

Det hade känts mer naturligt om det hade varit en seglare som hade bott i villan uppe på höjden. Men här bor alltså årets stjärnskott i Piraterna.

Ja, efter hans framfart i elitserien och segern i junior-SM så känns det inte fel att ge honom den titeln i svensk speedway också.

Men själv menar han att hans framfart gått ganska obemärkt förbi. När han inte befinner sig vid en speedwaybana så är det inte så ofta som han blir igenkänd.

– Här ute så vet väl inte ens grannen vem jag är, säger han och skrattar.

Bland Piratfansen däremot har Engmans framfart inte gått någon förbi. Efter semifinalsegern mot Ikaros Smederna så var det många av dem som menade att det var Engman som tillsammans med Anton Rosén såg till att Piraterna är i final för tredje året i rad.

Det var de som tog femettan i det elfte heatet i Eskilstuna som var början till vändningen.

– Det är många som sagt det. Men man kan inte säga så. Det är hela laget som vinner matchen. Men visst var det ett viktigt heat. Hade vi förlorat det så hade de andra kanske känt att nu är det kört. Sen är det så klart extra kul när det går bra i viktiga matcher.

Nu stundar karriärens första SM-final för 19-åringen. Han menar att det är matchen nere i Vetlanda som kommer att bli avgörande för Piraternas chanser att ta guld.

– Det gäller att vi inte tappar för mycket där nere. Helst inget alls. Gör alla bara sin grej så tror jag att vi vinner. Vi kan ju inte förlora mot dem två år i rad. Det skulle vara riktigt grymt att vinna guldet. Det är ju det största man kan göra här i Sverige.

MISSA INTE: STORT SPEEDWAY-EXTRA I DAGENS PAPPERSTIDNING

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!