Vad spelar resultatet i en match för roll när en lagkamrat ligger förlamad i en sjukhussäng? Ingen alls givetvis.
När vi påminns om det som verkligen spelar någon roll här i livet så blir sport självklart något helt betydelselöst.
Vad betyder väl en vinst eller förlust om vi ställer det mot att vara frisk?
Det var med den känslan som jag begav mig till Motala arena för att följa matchen mellan Piraterna och Ikaros Smederna.
Mitt intresse för om Piraterna skulle lyckas vinna med tillräckligt mycket för att knipa andraplatsen i elitserien bakom Elit Vetlanda försvann i samma stund som jag sent i söndags kväll nåddes av beskedet om Darcy Wards tragiska olycka i Zielona Gora.
Att killen, som jag så sent som för en vecka såg köra speedway på det sätt som ingen annan kan, troligtvis aldrig mer kommer att göra det fick mig att helt tappa lusten.
Och om jag hade den känslan. Hur måste det inte ha känts för Piratförarna? Inte minst när klippet från Darcy Wards krasch kördes i repris gång efter gång på storbildsskärmen när de var ute och inspekterade banan innan start
Hur skulle de då kunna trycka bort tankarna på det som hänt och fokusera på att köra speedway?
För speedwayförare är till mångt och mycket precis som alla oss andra människor. De har känslor och påverkas precis lika mycket som du och jag om något händer någon närstående.
Men de är också fullt medvetna om riskerna. De vet att den sport som de älskar så mycket kan vara grym. En liten felbedömning kan få katastrofala följder om det vill sig illa.
Och vi pratar om små marginaler när de dundrar in i svängarna i 100 kilometer i timmen bara centimeter ifrån varandra. Det är just det som många av dem menar är tjusningen med sporten.
Och det är också farten och de täta fighterna som fascinerar många av oss som följer den. Men med höga farter och täta fighter så är också olyckor oundvikliga.
Olyckor händer och de kommer fortsätta hända. Det är ett faktum som alla som kör speedway har med sig varje gång de åker ut till ett heat.
Däremot måste det finnas något sätt att se till att en förare inte kan åka in i någonting som är stumt. Det måste gå att göra så att även sargen på raksträckorna är fjädrande.
Ikaros Smedernas Magnus Zetterström efterlyste en utredning för att att hitta en lösning på det och jag hoppas den kommer fort.
För även om det aldrig går att helt bygga bort skaderiskerna i speedway så måste allt göras för att minimera dem.
Nu tror jag inte det var en enda av Piratförarna som tänkte på riskerna när de var ute på banan. Jag skulle tro att de innan matchen samlades, tittade på varandra och sa:
Lets do this for Darcy! Piratepride!
Sen åkte de ut och vann matchen.