Lite i skymundan har Piraternas Linus Sundström dragits med en huvudskada.
– Det var förra lördagen i GP-kvalet i Österrike jag slog i huvudet. Jag föll och smällen var rätt hård. Hjälmen sprack och jag var frånvarande i en halvminut, berättar Linus Sundström.
Trots smällen körde han ändå matcher på söndagen, måndagen och tisdagen.
– Det var kanske inte helt smart, men man kör på och tror att det ska fungera som det brukar. När jag kände efter Hammarbymatchen att det inte var hundra, så beslöt jag mig för en veckas vila och det har gjort susen.
Med tanke på detta tycker Linus att det varit skönt att gå ner och köra från reservplats ett par matcher. Vilket han gör även i morgon kväll borta mot Vargarna.
– Jag vill inte köra som reserv. Målet är att vara ordinarie, men i nuläget har det varit och är bra att köra som reserv. Det är något lättare heat där och förhoppningsvis kan jag ta en del poäng därifrån och hjälpa laget till seger mot Vargarna.