Fiasko i Warszawa

Totalt fiasko. Det är den bästa beskrivningen av GP-premiären i speedway i Warszawa.

Fiasko. Det finns inte många ord som bättre beskriver GP-premiären i Warszawa.

Fiasko. Det finns inte många ord som bättre beskriver GP-premiären i Warszawa.

Foto: Thomas Augustsson

Speedway2015-04-18 23:54

Över 50000 åskådare på läktarna. Alla hade de kommit till Narodowy-stadion i Warszawa för att se världens bästa speedwayförare göra upp om segern i årets första GP-tävling.

Det fick de inte. Istället fick de beskåda ett av de största fiaskon i GP-seriens historia.

För inte nog med att banan visade sig vara precis lika dålig i kväll som under den inställda träningen. Dessutom så var fungerade inte startgrinden utan starttejpen gick upp snett.

Efter några fruktlösa försök för att få ordning på det problemet så gav arrangörerna upp och beslöt att starta heaten utan starttejp. Något som torde vara rätt unikt i GP-sammanhang.

Men det var inte det problemet som till slut fick arrangörerna att kasta in handduken utan alltså banförhållandena. Det blev helt enkelt för farligt för förarna.

Speciellt i den första kurvan var banan riktigt gropig och förarna mer studsade genom svängen än åkte genom den.

Hur kunde det då gå så fel? På presskonferensen en dryg timme efter tävlingens slut får vi inte många svar på den frågan.

Efter 20 minuter, där alla frågor ställts på polska och besvarats på samma språk av Tomasz Gollob som var kvällens huvudperson, ställer vi frågan hur det kunde gå så totalt fel.

Svaret vi får från arrangören är att det är mycket svårt att svara på och att de hade anlitat en mycket erfaret företag som skulle vara experter på att bygga banor. Mer svar än så får vi inte. I alla fall inte på engelska.

Jag frågar då istället Tomasz Gollob hur det känns, att den kväll som var avsedd att bli en enda lång hyllning till honom, slutar som den gör.

– Jag fokuserar på allt det positiva jag fick från publiken. Men självklart hade jag inte önskat att det skulle bli så här, svarar Gollob som var den enda förare som sa något om kvällen här i Waraszawa.

– Vi förare har enats om att vi inte kommer säga någonting om banan eller något annat, säger Greg Hancock.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!