Ekberg tillbaka som Lejonledare på Duntis

Den forna Piraten Stefan Ekberg som har förflutet som både förare och ledare i klubben återvänder nu till Dunteberget. Den här gången som ledare för Gislavedsklubben Lejonen.

Stefan Ekberg återvänder till Duntis igen. Under torsdagen är han med och leder Lejonen mot sitt gamla lag Piraterna.

Stefan Ekberg återvänder till Duntis igen. Under torsdagen är han med och leder Lejonen mot sitt gamla lag Piraterna.

Foto: Thomas Augustsson

Speedway2022-07-07 08:30

– Det blir tredje året i rad som ledare för Lejonen. Det är ingen jättegrej för mig, jag har ju varit där tidigare som motståndare både som förare och ledare som sagt.

Stefan Ekberg är starkt förknippad med Piraterna och de stora framgångarna som klubben har haft. När han nu besöker TBM arena som motståndare har han del tips att dela med sig av till sina förare.

– Det är framförallt andra svängen som är lurig. Där måste man alltid passa sig för att inte göra misstag och bli omkörd. Om man har inställningar på cykeln som passar i starten så klarar man sig bra i Motala precis som på många andra banor. Många förare jagar fart på Duntis istället för att ha bra startinställningar och då är det svårt att köra om, säger Ekberg.

Med sitt långa förflutna i Piraterna finns det många minnen för Ekberg. När banan nu också firar 50 år minns han tillbaka på de bästa stunderna.

– Det är kul att det uppmärksammas. När vi gick upp i Elitserien 2003 hade vi ett väldigt bra gäng med Shane Parker och Kenneth Bjerre med flera. Sedan är ju alla medaljer jag var med och tog som ledare väldigt bra minnen, det var en rolig tid.

Hur ser du på matchen mot Piraterna den här gången?

– Vi går för seger givetvis. Det är lite oroligt i båda lagen inför med förare som inte kan vara med. Det verkar som att både vi och Piraterna kommer köra riders men vi får se vilka som är i depån när vi kommer, säger Stefan Ekberg.

Karta: Dunteberget motorstadion
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!