Broberg nöjd med premiären i Garageportexperten cup

Piraternas Rasmus Broberg körde in 5+1 poäng för Smederna när den första deltävlingen i Garageportexperten cup kördes i Eskilstuna.

Piraternas Rasmus Broberg var nöjd med sin insats i Smedernas lag i den första deltävlingen i Garageportexperten cup.

Piraternas Rasmus Broberg var nöjd med sin insats i Smedernas lag i den första deltävlingen i Garageportexperten cup.

Foto: PETER HOLGERSSON

Speedway2021-05-11 20:52

I väntan på att Bauhausligan ska starta i juni så körs Garageportexperten cup. Fyra deltävlingar ingår i serien som startats upp för att ge de svenska förarna en möjlighet att få tävlingsheat i kroppen innan Bauhausligan startas upp. 
En av dem är Piraternas Rasmus Broberg som lånats ut till Smedernas lag och han var nöjd efter att den första deltävlingen körts. 
– Riktigt skönt att få den här tävlingen i ryggraden. Så nu är säsongen igång på allvar, säger Broberg. 

Smederna fick ihop 40 poäng och slutade med det tvåa bakom kombinationslaget Västervik/Lejonen som vann klart med 56 poäng. 
Där var tidigare Piratföraren Linus Sundström poängbäst med 11 inkörda poäng. 
– Det är inget att säga om att de vinner. De har det klart bästa laget på papperet. Vi hade ingen press på oss. Vi skulle bara ut och få igång säsongen. Det är tre veckor kvar till Bauhausligan startar och det är då man ska vara bra. Så nu handlade mycket om att testa sig fram och komma in i åkningen, säger Broberg. 

Tre heat fick Broberg köra i tävlingen och skrapade på dessa ihop 5+1 poäng. 
– Det är jag nöjd med. Det var lite annorlunda bana än vad jag är van vid och sen var det bara en minut mellan varje heat. Så det var lite stressande. Men det var lika för alla. Men jag måste lära mig starta för där har jag mycket att hämta. Men annars fanns farten så jag är helt klart nöjd, säger han. 

Tredje laget i cupen, Indianerna, fick ihop 30 poäng i premiären.
 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!