Greta: ""Man ska vara trött när man går i mål""

Att ha sitt namn på samma sten som morbror Oscar är Greta Sjögrens mål. På lördag har hon första chansen att uppfylla det när hon gör debut i Vansbrosimningen.

Greta Sjögren siktar på att vara med långt fram när hon på lördag gör debut i seniorklassen i Vansbrosimmet. Att den sista kilometern är motström ser hon som något positivt.

Greta Sjögren siktar på att vara med långt fram när hon på lördag gör debut i seniorklassen i Vansbrosimmet. Att den sista kilometern är motström ser hon som något positivt.

Foto: Thomas Augustsson

Simning2023-07-07 19:00

Två år i rad har Motala simsällskaps Greta Sjögren blivit svensk ungdomsmästarinna i öppet vatten. Och när Vansbrosimningen avgjordes i fjol vann hon ungdomsklassen för 15-16-åringar i överlägsen stil. Hennes tid då hade räckt till en sjätte plats i seniorklassen.

När hon nu gör debut där så är målet att förbättra den tiden och gärna även placeringen. 

– Man drömmer alltid om att vinna. Sen får man vara realist så jag ska bara försöka placera mig så högt upp som möjligt, säger Greta. 

Har du lagt upp någon taktik för loppet?

– Jag har inte tänkt så långt än. Jag ska bara försöka vara med i starten och se till att få ut allt jag har under loppet. Man ska vara trött när man går i mål, säger hon bestämt. 

Just starten beskriver Greta som den kritiska delen i loppet. För det är många som tampas om att få rätt placering och det kan gå tufft till i kampen om de bästa platserna. 

– Det finns de som gillar att slåss där uppe. Särskilt om man har fötterna de vill ha. Då kan man få både sparkar och slag lite överallt. Men Vansbro är ett riktigt roligt lopp. Det har sin charm, säger hon. 

Vad är tjusningen med att simma i öppet vatten jämfört med i bassäng?

– Det finns mer att titta på och du behöver inta hålla koll på hur långt du har simmat. Sen är det kul med vågor att det är motströms som det är sista kilometern i Vansbro. Den kilometern är den bästa delen av loppet, säger Greta. 

Tips och råd om hur man lyckas placera sig långt fram i klassikerloppet behöver hon inte gå långt för att få. Mamma Johanna kan alltjämt skryta med att hon har den snabbaste tiden i familjen. Hennes 34.05 från 1999 lär troligtvis inte hålla för att behålla den titeln länge till. 
Men Greta siktar högre än så. För hon siktar på att en dag göra detsamma som morbror Oscar Forsberg gjorde två år i rad 1996-1997. Nämligen att vinna Vansbrosimningen. 

– Jag har ju sett Oscars namn på vinnarstenen varje gång jag varit i Vansbro så jag blir ständigt påmind om det och det är klart att det vore roligt att få sitt namn där. Men jag har ju några år på mig, säger 16-åriga Greta Sjögren. 

Motala simsällskap åker till Vansbro med ett tiotal aktiva och har förutom Greta flera som kan vara med och utmana om framskjutna placeringar. Som exempelvis Gustav Fahlström som slutade sexa i herrklassen i fjol och Frida Nöu som då simmade in som femma i damklassen. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!