Kanalsimmet 2024 ställs in: "Prioriterar kärnverksamheten"

Kanalsimmet startade 2013 och kulminerade med SM i öppet vatten 2023. Men 2024 blir det inget kanalsim.

Motala Kanalsim 2024 blir inte av. Motala simsällskap känner att de vill prioritera och planera för hösten 2024 då lilla bassängen öppnar.

Motala Kanalsim 2024 blir inte av. Motala simsällskap känner att de vill prioritera och planera för hösten 2024 då lilla bassängen öppnar.

Foto: Thomas Augustsson

Simning2024-07-22 13:28

– Vi byggde upp det till något väldigt bra och det blev mycket på fokus på tävling. Vilket resulterade i att vi fick stå värdar för SM förra året. Vi är otroligt stolta över den här resan, säger Motala simsällskaps huvudtränare Marcus Wernström. 

Under åren har Kanalsimmet lockat flera begåvade simmare. Det har bjudits på bra simning och fadäser. För några år sedan, 2022, var elitsimmaren och SM-guldvinnaren i öppet vatten, Christopher Jedel, med och tävlade. Inför loppet sa han att han tyckte det var skönt att simma i en kanal då det är lätt att orientera sig. Trots det lyckades han simma fel och var på väg in i torrdockan innan publiken fick honom att vända. 

Inför 2024 hade MSS en idé om att man skulle börja om. Det skulle inte vara någon tidtagning utan det skulle istället vara ett motionslopp. 

– Planen var att ha simmet lite närmare sommaren, den 10 augusti hade vi fått lov av att Kanalbolaget att använda kanalen. Men det är fortfarande högsäsong så tanken var ett kvällslopp och vi skulle bara ha simmat från Platens grav fram till Mallboden, ren motion. 

Men något lopp kommer det inte bli. Anledningen är att tiden helt enkelt inte räcker till. Föreningen behöver prioritera och planera sin kärnverksamhet nu när den lilla bassängen ska öppna i simhallen till hösten. 

– Lilla bassängen kommer att öppna och vi måste ta tag i den biten. Planera så att vi har ledare på plats för det. Vi är också inne i en generationsväxling med simmare som är på väg att slussas ut och som krävt mest bassängtid. Arthur Forsfält ska flytta till Jönköping och Elliot Fielder är redan i USA plus några till som ska iväg, säger han och fortsätter: 

– Det är kul såklart men det hör att vi vill göra en kraftansträngning på vår ungdomsverksamhet. Och då passar vi på att göra om i vårt veckoschema. Kul i pool ska till exempel finnas på både tisdagar och torsdagar. Läget gör att vi kan ta lite ny fart. Så det blir att planera sådant istället för Kanalsimmet.

Det har varit ett stort lopp och folk har tyckt det varit roligt. Var ni överens i föreningen om att inte köra?

– Ja, det var vi, ingen dramatik alls. Det här har varit mitt skötebarn. Skulle någon annan tagit över hade jag behövt säga till betydligt tidigare och vinkat för det här på vårkanten. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!