– Det här har vi nytta av i framtiden. Och vi är ändå elva i Sverige bland alla duktiga lag som finns i landet, säger lagledaren Stefan Ekberg.
Nyckelryttarna åkte till Strömsholm för sin tredje SM-final på fyra år i ponnyallsvenskan. Bara det en bedrift. Men väl i finalen lyckades man inte försvara sin fjärdeplats i fjol, men det var heller inte att vänta.
– Det är klart att man alltid hoppas, men det var ju på håret att vi bara tog oss till finalen. Tyvärr blev det lite för tufft i dag, men det är jättenyttigt både för ryttarna och hästarna att få känna på att komma till en sådan här stor tävling med allt vad det innebär. Det var förstås lite fjärilar i många magar, säger Stefan Ekberg.
De höga hindrena vållade också bekymmer för många lag och det var flera ekipage som blev uteslutna efter för många rivningar eller ”stopp”. Detta drabbade exempelvis tre av Nyckelryttarnas SM-deltagare och den enda i laget som tog sig runt hela banan var Emelie Karlfeldt Ekberg på Hembys Eliot som noterade åtta fel.
Nyckelryttarna slutade nu elva av de tolv lagen i den första finalrundan och kvalade därmed inte in till eftermiddagens avgörande kamp om SM-medaljörna. Det gjorde inte heller de andra östgötska finallagen, Mantorpsryttarna (sjua) och Vikbolandets RF (nia).
– Det var en upplevelse för våra ryttare att bara rida på gräsbanan här i Strömsholm och det får vi ta med oss framöver.