Det är med extra stolthet och extra breda leenden som Motalaklubben, med hemvist på slätten bortom Norrsten åt Fågelstahållet, bedriver sin verksamhet just nu. Inte undra på det efter att Östergötlands ridsportförbund utsett klubbens ridskola till bäst i länet 2021.
– Jättehedrande. Det finns ju 54 ridskolor i länet, säger ledaren Mia Axén.
Nyckelryttarna längtar nu till att komma i gång ordentligt igen efter pandemin. Det är lite på vänt fortfarande då en del tävlingsaktiva lite avvaktar med att lösa licens för ett helt år. Sett till att vi inte vet om en femte våg lurar i framtiden.
Men mycket i år planeras som om det var före pandemin.
2 april har klubben käpphästhoppning, två lag i ponny och ridhäst laddar för division 3-säsong, det hålls dressyrtävlingar i maj, hopptävlingar i juli och det firas 20-årsjubileum i augusti.
På lördagen gjorde Sporten ett besök på årets första prova på-ridning.
58-åriga Maria Karlsson från Vadstena, dressyrryttare från förr, var på besök och fick ta några varv med hästen Lena.
– Så kul, jättebra träning för ryggen. Det här var första gången på ett år. Det är alltid roligt att umgås med hästar, sade Maria Karlsson.
Är det här din enda motion?
– Jag har hundar och går promenader också.
Emelie Asp är ungdomsledare i Nyckelryttarna och ansvarade för prova på den här dagen. Hon säger att ridning är bra mental avslappning, det är roligt.
– Man ska andas och slappna av när man går upp på hästryggen, säger hon.