MSS-simmare tog skrällsilver

Motala simsällskaps Elliot Fielder överraskade på ungdoms-SM i öppet vatten som avgjordes i Delsjön i Göteborg.

Motalas Elliot Fielder, här i bassäng, tog silver på 2 500 meter i ungdoms-SM i öppet vatten som avgjordes i Delsjön i Göteborg.

Motalas Elliot Fielder, här i bassäng, tog silver på 2 500 meter i ungdoms-SM i öppet vatten som avgjordes i Delsjön i Göteborg.

Foto: Thomas Augustsson

SIMNING2019-08-18 20:04

På 2 500 meter i ålderklassen 16-17 år tog Fielder silvret efter en spurtstrid mot Helsingborgs Oskar Elfers som den ett år äldre Elfers vann.

– Det kändes jättebra och jag är jättenöjd. Vi körde bredvid varandra hela loppet innan han spurtade till seger, berättar Elliot Fielder som inte trodde på en USM-medalj på förhand.

– Vi har tränat mycket i öppet vatten senaste tiden. Det är nog förklaringen, säger han.

Motalas Gustav Fahlström tog också silver i klassen 13-15 år på 2 500 meter. Svante Linnér kom sjua på JSM:s 5000 meter och MSS-laget med Elliot Fielder, Gustav Fahlström, Tilda Carlsson och Leija Johansson Junttila kom elva på senior-SM:s lagkapp över 4x1250 meter.

På lördag arrangerar Motala simsällskap det årliga Kanalsimmet i Göta kanal. Då blir det ännu mer simning i öppet vatten.

Elliot Fielder kom trea i öppna klassen i fjol och siktar nu på ny medalj.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om