– Egentligen var det inte tänkt att jag skulle åka, men ju närmare man kommer dagen ju mer sugen blir man.
Även om det inte är nån tävling så är det stor prestige bland de som normalt sett tävlar i MTB att vara först i mål.
Jocke var det i fjol, men tror på allt för tuff konkurrens i år.
– Jag har hört att Alexander Wetterhall ska komma hit och köra och då kanske det kommer gå lite för fort.
Wetterhall har en framgångsrik karriär på landsvägscykel bakom sig men satsar i år fullt ut på MTB.
– Jag ska givetvis försöka ta rygg på honom och så får vi se hur långt man orkar.
Jocke Bernström har åkt den nya bansträckningen ett antal gånger och ser en ny del som den absolut tuffaste under de 50 kilometerna, inte minst för alla motionärer.
– I Fålehagen har man lagt till en betydligt längre slinga som går väldigt mycket upp och ner och kors och tvärs. Den är en tuff utmaning, men eftersom den kommer tidigt i loppet så borde de flesta orka med. Men man ska nog tänka sig för där och inte gå för hårt.
Den mest tekniska biten finns dock på ett annat ställe.
– I Bråstorpsskogen är det mycket rötter och sten, där gäller det att hålla tungan rätt i mun.
Till sist bad vi honom locka ut den vackraste delen.
– Det är absolut sista biten, när man svänger ner i Varamon och ut på Råssnäs innan man rundar och åker utmed vattnet hela vägen in till mål. Där är det absolut finast vyer.
Banan där 1 700 anmälda cyklister ska ta sig igenom är enligt Bernström i perfekt skick efter att regnet hållit sig borta flera veckor.
– Den är superfin. Och eftersom det lovas sol och varmt dessutom så lär det bli en fin cykelkväll.