Mitt under förra säsongen bestämde sig Maif för att starta en sportgrupp med ett tydligt uppdrag: jobba för att få ihop en stark spelartrupp i Maif och skapa en bra miljö att utvecklas i på ungdomssidan.
En stark helhet.
Det har slagit väl ut för sportgruppen där bland annat Patrik Söderlund ingår tillsammans med spelarna Pontus Ronell och Robin Jonsson.
– Pontus och Robin har gjort ett bra jobb. Att två så viktiga spelare bestämde sig tidigt för att fortsätta spela och själva engagerar sig med tidiga samtal med spelare gör att det blir ett bra drag kring laget, säger Patrik Söderlund.
Av spelarna från förra säsongens trupp är det bara Robin Andreasson som har sagt nej till en fortsättning. I övrigt har så gott som alla spelare gett tummen upp, förutom ett fåtal som fortfarande funderar.
– Förra året vid den här tiden kliade man sig i huvudet. Nu är det frid och fröjd, säger Patrik Söderlund och lägger till:
– Bredden har vi på plats, vi har 16 spelare klara. Nu ska vi få in ytterligare några med spets. Vi har en handfull på gång. Det ser lovande ut.
Maif har börjat en gemensam försäsongsträning på barmark.
– Det betyder mycket att vi har hela gänget samlat och kör tillsammans. Det blir roligare för alla, och att det är roligt är viktigt för oss. Vi ska inte springa till vi kräks. Grabbarna håller igång på andra sätt också och är i bra form, säger Patrik Söderlund.
Tre nyförvärv som är klara är målvaktstrion Adam Carlswärd, Tobias Karlsson och Sebastian Rylander. Maif lär därmed inte behöva söka med ljus och lykta för att hitta någon som vill vakta kassen i vinter.
Att ta steget tillbaka till division 2 är Maifs mål på längre sikt. Men inte 2019/2020.
– Ekonomin i föreningen är stabil, bra skulle jag till och med vilja säga. Det viktigaste för oss är att bygga upp en bra ungdomsverksamhet där folk trivs och kan ta steget upp till a-laget med tiden. Vi vill ha ett a-lag med mestadels lokala spelare, säger Patrik Söderlund.
Något som blir intressant att se är hur Maifs grundserie kommer att se ut. Guts friplats till division 2 och frågetecken kring Mjölbys vara eller inte vara i division 3 gör att upplägget det hänger i luften.
– Just nu är det bara vi, Valdemarsvik och Löfstad från fjolårets grundserie som är klara för spel nästa säsong. Det känns sådär. Vi vill inte ha en grundserie där vi möter alla lag sjuhundraelva gånger, säger Patrik Söderlund.
Tränaren är emellertid inte alltför oroad.
– Det dröjer nog någon vecka till ett nytt serieförslag kommer. Jag skulle tro att det blir två åttalagsserier i vår region, och där lag från norra Småland får möta oss, medan lag från södra Småland får åka till Skåne och möta de lagen, säger Söderlund.
– Det funkar bra för oss. Vi möter hellre Smålandslag. Kvalitén på de lagen är klart bättre än på lagen norrifrån där det är mer division 4-nivå.