LHC-forwarden lånas ut – till allsvenska storklubben

Arvid Costmar har hamnat utanför laget i LHC – och nu lånas forwarden ut till allsvenskan.

Arvid Costmar.

Arvid Costmar.

Foto: Peter Holgersson

Ishockey2023-11-05 12:34

– Just nu är vi, ta i trä, fulltaligt på forwardssidan samtidigt som vi går in i ett landslagsuppehåll. Arvid har gjort det bra och vi behöver ha honom i kontinuerligt spel framöver vilket han får möjlighet till i Djurgården, säger sportchefen Peter Jakobsson till klubbens hemsida.

22-åringen har haft allt svårare att få speltid under hösten och nu tillkommer dessutom Anthony Greco. Därför lånas han ut till Djurgården, som fått en oväntat tuff start på allsvenskan.

– Vi vet att det kommer ett junior-VM där vi förmodligen kommer ha med två forwards och då kommer vi att behöva en Arvid Costmar i god matchform, säger Jakobsson.

Costmar finns tillgänglig för spel med Djurgården redan på tisdag. Lånet gäller till att börja med till omstarten 16 november.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!