”Ingen anledning att göra någonting”

Fler sena värvningar till LHC? Bert Robertsson tycker inte att det behövs. ”Finns ingen anledning att göra någonting”, säger tränaren.

Bert Robertsson är nöjd med det lag han har.

Bert Robertsson är nöjd med det lag han har.

Foto: JOHANNA LUNDBERG/BILDBYRÅN

Ishockey2020-01-30 18:30

Efter tre raka, och välbehövliga, vinster i förra veckan spelar inte Linköping HC förrän på lördag (mot Skellefteå). Jonas Junland anslöt till helgen, men fortfarande pratas om eventuell ytterligare förstärkning innan transferfönstret stänger 15 februari.

Bert Robertsson har dock sin uppfattning klar i frågan.

Han säger till Sporten:

– När det ut så här i truppen finns ingen anledning att göra någon förändring. Vi har varit i andra lägen tidigare när vi varit mindre folk och då har det varit en annan grej. Jag känner att det börjar sätta sig, så just nu tycker jag inte att det behövs några korrigeringar. 

Du tycker att det finns en poäng att stänga truppen?

– Klart att vi också måste kunna vara flexibla. Det är en del av yrket. Men som det känns exakt just idag med de spelare som finns att tillgå, så känner jag att det inte finns någon anledning att göra något. Jag är tillfreds med läget.

– Vi har fått in Junland som breddar vår backsida och kommer in med mycket ledarskap. Det känns bra. På forwardssidan tycker jag ändå att vi har det bra ställt. Skulle det behövas har vi även (Arvid) Costmar med flera i J 20-laget, säger Bert Robertsson.

Till bortamötet med Skellefteå är Adam Ginning avstängd och Andrew Gordon skadad. För Bert Robertsson blir det ett extra speciellt möte med tanke på att 16-årige sonen Simon tagit en plats i Skellefteå.

– Nu vet vi inte om han spelar på lördag, men om det blir så är det en situation som jag inte trodde skulle uppstå så tidigt. Jag har inte sett fram emot det scenariot, men det kanske är lika bra att få det undanstökat. Om det nu blir verklighet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!