Efter överkörningen med 14–7 så var det ett revanschsuget Sverige som klev ut i JVM-finalen mot Finland. Men det gick inte vägen ändå. Finland visade sig återigen vara för starka och efter matchen var det en rejält besviken Oskar Hovlund som svarade i telefon.
– Det är riktigt tungt just nu. Men det var ju som i alla matcher. Vi har ju inte varit med från början. Nu har vi tre-fyra frilägen i första perioden och gör inte ett enda mål och de gör tre. Då går ju luften ur lite, säger Hovlund som berättar att det ändå väcktes lite hopp när de gick upp till 5–3 i den andra perioden. Men ett snabbt finskt mål i numerärt överläge den tredje perioden släckte det hoppet.
Varför vinner Finland?– De sätter hög press och den pressen har vi haft svårt att lösa. De gör ju bara mål på våra misstag, säger Hovlund som i lördagens semifinal mot Tjeckien svarade för två mål och två målgivande passningar.
Personligen måste du ju vara nöjd?– Jag är nöjd med min insats under VM. Men det är ju inget man gläds över när vi inte vann guldet. Det är ju laget före jaget som gäller. Men om någon vecka kanske man kan göra det.