Motalalaget har nu sju raka förluster i ettan efter hemska 6-13 (2-3, 2-4, 2-6) i Motala sporthall på söndagen.
– Kalmarsund är bra, och de har bra intensitet. Vi har det också, men bara i perioder. Det är för djupa dippar, vi släppte in åtta kontringsmål, konstaterade Fjädertränaren Torbjörn Johansson efteråt.
På grund av pandemin lyste den traditionella julparaden med sin frånvaro och det var glest i åskådarleden, med utspridd publik i Motala sporthall vilket gjorde att det inte blev mycket till stämning.
Positivt var att kommunalrådet Mark Henriksson och ordförande Lasse Haak före matchstart presenterade nya anläggningen Luxor center på storbild. Den blir bra för Motalainnebandyns ungdomar på lång sikt.
På kort sikt för klubbens A-lag var det dock ett avbräck att senaste nyförvärvet, Adam Hjalmarsson, sjukanmälde sig på lördagen och inte kunde spela julmatchen. Fredrik Nyman fick på kort varsel hoppa in i förstafemman.
Solfjädern var laddat ändå och fick en bra start i matchen, men viljan räckte inte när ett rappt och lurigt spelande Kalmarsund U fullständigt kontrade bort Motalalaget som inte höll ihop försvaret.
Det var en olycklig sekvens i andra perioden när Fjäderkaptenen Jacob Larsson sköt i ribban vid ställningen 2-5, men i stället för 3-5 kunde gästerna direkt göra ett 6-2-mål.
Efter det orkade inte Solfjäderstaden komma tillbaka, även om det gjordes ansatser i tredje perioden. Viljan fanns, men inte tajmingen i spelet och inte heller kvickheten att hänga med i omställningar.
Solfjäderstaden får nu gå på julvila och har nästa match hemma mot Hovshaga den 9 januari. Tills dess finns det mycket att både fundera på och träna på. Nu handlar det nästa år om att rädda kontraktet i division 1 och undvika degradering till östgötatvåan.
– Nu får vi vara ifrån varandra ett tag, spelarna får bara springa på egen hand en vecka. Det kan behövas ett uppehåll. Men sedan kör vi som vanligt efter jul, sade Torbjörn Johansson.
Målen: 1-0 Victor Schelin, 1-1 Oskar Andersson, 2-1 Joel Hermansson, 2-2 Jesper Svensson, 2-3 Daniel Helge, 2-4 Kasper Hultgren, 2-5 Simon Boklund, 2-6 Jesper Svensson, 3-6 Olle Gustavsson, 3-7 Oskar Andersson, 4-7 Oscar Bierfeldt, 5-7 Joel Hermansson, 5-8 Kasper Hultgren, 5-9 Joel Johnson, 5-10 Oskar Andersson, 5-11 Daniel Helge, 6-11 Jacob Larsson, 6-12 Christopher Dahl, 6-13 Oskar Johansson.
Publik: Cirka 250.