Att Stina Blackstenius namn skulle vara med i A-truppen när trupperna till de kommande landsslagssamlingarna presenterades på tisdagen var ingen överraskning.
Men att ytterligare en Vadstenatjej skulle finnas med på listorna var lite mer oväntat. Men väldigt efterlängtat av Emma Lind själv.
– Det var riktigt skönt. Jag tycker att det var på tiden att jag är med igen. Nu har jag inte varit med sen jag fyllde 23 så det var två år sedan sist, säger Lind som nu tar en av platserna för överåriga spelare i U23-truppen.
Under lägret i Kristianstad så ingår ingen landskamp. Men den ger Emma hopp om att det ska kunna bli fler. Speciellt som det gett henne kvitto på att den högsta landslagsledningen har koll på henne efter vinterns flytt till Turbine Potsdam och Bundesliga.
– Uttagningen kom efter att U23-ledningen haft samtal med Peter Gerhardsson, förbundskaptenen för A-landslaget, och det känns ju extra bra. Det är skönt att få lite bekräftelse och veta att man är aktuell, säger Emma.
Vad tror du flytten till Potsdam har haft för betydelse till att du blir uttagen?
– Jag har fått chansen att visa upp mig så det är klart att det betytt mycket. Jag hade två år i Rosengård där jag inte spelade så mycket och då är det svårt att visa vad man kan, säger Lind.
Bundesliga-fyran Potsdam har spelat åtta matcher sedan Emma anslöt och hon berättar att han vaktat målet i häften av dem.
– Det har ändå varit ok och jag tycker det har gått bra. Det är ju en omställning jämfört med vad man har varit van vid. Det är helt annat här. Både på hur man spelar fotboll och hur man ser på fotboll.
På vilket sätt?
– Den största omställningen har varit det taktiska. Jag tror att vi har haft två taktikgenomgångar sen jag kom hit. Så de är inte lika skolade här. Det är mer tuta och kör som gäller. Det är mycket fart och fläkt men inte så mycket taktik, säger hon.
Mer taktiska genomgångar räknar hon med att det ska bli under samlingen i Kristianstad och hon hoppas det ska bli den första i raden av samlingar. För målet om att en dag få göra debut i A-landslaget det har hon kvar.
Och hon har en alldeles speciell anledning till att drömma om att ta en plats i sommarens OS-trupp.
– Det vore en födelsedagspresent det. Jag fyller år 21 juli, samma dag som första matchen spelas i OS.