Borenmålvakten i podden: "Bra samarbete i försvaret"

Podd är inget nytt för Andreas Wickström. Han har snackat fiske. Nu gästar Borenmålvakten Sportsnack för att prata om lokala idrotten.

Radiosnack: Borens målvakt Andreas Wickström gästar podden Sportsnack hos Jens Bollius. Ett snack om fotboll och futsal, men också om speedway och bandy.

Radiosnack: Borens målvakt Andreas Wickström gästar podden Sportsnack hos Jens Bollius. Ett snack om fotboll och futsal, men också om speedway och bandy.

Foto: Jens Bollius

Fotboll2023-05-01 20:50

Nästan en halvlek, 43 minuter, blir veckans poddavsnitt som kan höras på MVT.se eller där poddar finns.

31-årige Andreas Wickström höll nollan senast mot Eneby borta nu i helgen. Han säger att försvar är ett samarbete mellan utespelarna och målvakten och hyllar mittbackar som Adnan Zekic och Måns Lindman.

– Jag tror att vi kommer att vara med i toppstriden, säger han om division 3-säsongen och avslöjar att Renato Rako är ett målvaktsalternativ i Borenlaget.

Podden handlar om Dribblas avhopp och om Wickströms planer. Han ska spela futsal även nästa vinter. Vi pratar om bandy där Wickströms svärfar är förre skarpskytten Mikael Andersson och vi pratar speedway där Wickströms pappa sköter banan på Dunteberget.

Karta: MVT
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!