Nej, det nya Maif får det inte att fungera

Visst, det var en match som Motala AIF lika gärna kunde vunnit. Men det finns ändå anledning till oro. Det studsar liksom inte med.

Motala AIF:s Ivan Rako och Valon Silka i spel, hejarklacken under match mot Stocksund, och Martin Axén i samspråk med Adam Bark efter match. Maif har fått motgång i inledningen.

Motala AIF:s Ivan Rako och Valon Silka i spel, hejarklacken under match mot Stocksund, och Martin Axén i samspråk med Adam Bark efter match. Maif har fått motgång i inledningen.

Foto: Jens Bollius

Fotboll2023-04-22 16:24
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Flyktade servaren Adam Bark var på plats på IP för att se laget han pendlat till i tre år. Nu får han en rätt stor roll i Örebro SK i superettan och längtar inte tillbaka till Maif. Men man såg på honom när han snackade efteråt med Maiftränaren Martin Axén att han led med laget.

0-2 hemma mot Stocksund, ett lag Maif ska ha bakom sig i tabellen, och det kanske var därför Bark dröjde några minuter innan han gick in för att säga hej till sina gamla polare i omklädningsrummet. In i kabyssen hade Bark tröstande ord.

"Det kommer vända nu som det gjorde förra året", sa Bark.

Martin Axén var heller inte jättekritisk till sitt lag. Axén är en riktig vinnarskalle och hatar att förlora, men han tog inte ut det på spelarna.

"En sur torsk, men jag tycker inte det finns så stor anledning att se problem. Det här handlar om att vi inte är effektiva. Det är tillfälligheter. Vi kunde lika gärna vunnit. Då hade vi stått här och berömt i stället", menade Axén.

Det kanske är Axéns jobb att inte gräva ned sig och gjuta mod i grabbarna.

Men jag som ser Maif från sidan tycker att det varit lite väl mycket stolpe ut, negativa saker. Det ger mig oro för historiskt vet vi att Maif ofta åker ur ettan andra året, efter stor spelaromsättning. Vi har sett det förut.

Nu har laget flera småsaker emot. Som att Alen Zahirovic är sjuk och missat flera matcher, Isak Hellgren Villegas nu var avstängd efter många gula kort, Liridon Silka småskadad (spelade inte nu), och den store nyckelspelaren Alexandar Mutic fiskar efter sitt självförtroende. Han hade behövt göra straffmålet nu.

Maifarna som spelar är bra stundtals, men missar för ofta och det blir inte de perfekta anfall som behövs. Maif når inte hela vägen, är inte lika samspelt i år.

Just nu är det nedåt min blick finns. Maif behöver några segrar nu. Men Dalkurd borta nästa gång och då är laget underdog.

***

Slutligen: Dribblas avhopp från seriespel beklagas. Trist för en het, men uppenbart inte färdigvuxen futsalsport. Dribbla har brunnit hett och fort, charmade alla på BFC med att hålla på andra lag, skapade klack och var till och med gäster i Maifs styrelse ett tag. Men organisationen med många personer fanns inte där för SFL-drömmen, några få och framför allt grundaren Gabi Morad blev för ensam.

Jag hoppas Dribbla i det som blir kvar kan repa mod och låta tala om sig även framåt. Klubben inspirerade mig och många fler.

Karta: Motala IP