Maif: Segrar behöver inte vara snygga"

Motala AIF var i ovisshet om mycket inför division 2-premiären. Men en stabil seger togs. "Segrar behöver inte vara snygga", säger mittfältaren Valon Silka.

Vilt jubel i Motala AIF:s lag efter Almin Masics skott från håll som gav 1-0 tidigt i matchen mot Tyresö FF. Masic ses i mitten av glädjehögen. Det blev till slut en seger i division 2-premiären för Motalalaget.

Vilt jubel i Motala AIF:s lag efter Almin Masics skott från håll som gav 1-0 tidigt i matchen mot Tyresö FF. Masic ses i mitten av glädjehögen. Det blev till slut en seger i division 2-premiären för Motalalaget.

Foto: Jens Bollius

Fotboll2021-06-05 18:49

2-0 (2-0) blev det på Tyresövallen efter Maifmål av Almin Masic och just Valon Silka. Tre poäng på kontot gav skjuts inför fortsättnngen i en serie som varit mer svårtippad än på länge med tanke på pandemi och speluppehåll.

– En premiär är alltid en premiär och riktigt skönt med en trepoängare. Vi var livsfarliga i alla anfall och bra att få träna på defensiven också. Vi håller nollan igen, precis som i genrepet, och Tyresö var inte jättefarliga, vi skyddade oss bra. Det här var stabilt och ger en positiv känsla inför nästa match, menar Valon Silka.

I det som liknade lite en byggarbetsplats i Stockholms södra förorter fick Motala AIF en lite stirrig uppladdning på matchen, när lagets lagkapten inte kunde spela på grund av skada.

Det var i genrepet hemma mot Kumla i tisdags som Liridon Silka skadade sig. I baksida lår. Det namnkunniga nyförvärvet, som vänt hem från Öster, kunde inte spela mot Tyresö FF.

Silka var med i bussen upp som stöd till laget, men fick vara med och ge support från avbytarbänken.

– Synd att bli skadad när det känts så bra hela våren. Dålig tajming. Det är inte så farligt, men inte värt att chansa. Det är mycket att förlora på att dra upp det, då kan jag bli borta hela våren, kommenterade Liridon Silka före match.

I det nervösa läget fick dock Maif en drömstart på matchen när Almin Masic redan i den fjärde minuten skickade upp bollen i nättaket på ett bra skott från distans. Maif hade en dominerande start där det tycktes vara klasskillnad mellan lagen.

Dock kom Tyresö tillbaka och hade någon straffsituation och några kontringar som var farliga.

Men Maif tog tag i taktpinnen igen sista tio före paus och gjorde då också 2-0 på ett skott från Valon Silka.

I andra halvlek var det på nytt Tyresö som låg på, medan Maif gick på omställningar. Hemmalaget hade ett par straffsituationer till, bland annat en misstänkt hands, men domaren friade.

Maif kunde freda sitt mål. På slutet hade hemmalaget en fjärde straffsituation, när en spelare hakades upp av Maifs målvakt Andreas Carlström, men domaren friade igen med följd av högljudda protester från hemmapublik och hemmalag.

Maif hade rätt många farliga omställningslägen, men det blev aldrig till målchanser ordentligt.

– Det blev onödigt nervöst. Vi kunde gjort fler mål redan i första halvlek. De har mycket boll, men vi har alla lägen. I andra halvlek blir vi passiva och de överbelastar oss på högerkanten, vilket gör att vi får korrigera. Jag tycker att vi kan bli kallare i att spela på resultat, men alla förluster från i fjol kanske sitter i. Vi är ändå tillräckligt bra och vinner rättvist. Det går ut på att vinna matcher och vi krigar på bra, skönt att hålla nollan, säger Maifs tränare Martin Axén.

– Tyresö är ett helt nytt lag, men vill spela positiv fotboll. Jag tror att en del lag kan få problem mot dem, fortsätter Maiftränaren.

Maif kan nu blicka mot en hemmapremiär på onsdag mot Karlslund. En match som sänds i Öst medias tv. Liridon Silka kan kanske spela redan då.

– Känslan är att han är tillbaka snart, säger Martin Axén.

Målen: 0-1 (4) Almin Masic, 0-2 (38) Valon Silka.

Maifs lag: Andreas Carlström - Axel Qvist (ut 78), David Lantz, Owen Wallis, Albin Ödberg - Valon Silka, Simon Karlsson, Adam Bark - Nabil Osman (ut 61), Almin Masic (ut 78), Ivan Rako (ut 70). Inbytta: A Mutic (61), M Amin (70), Alem Nezirevic (78), Edon Silka (78).

MVT-ligan, Maif i tvåan

Tre poäng:
Almin Masic
Spelade i ny position centralt längst fram. Snyggt skott gav det fina 1-0-målet, som satte tonen för matchen.

Två poäng:
Ivan Rako
Mycket bra lir, spelade divisionen högre än Tyresös försvarare. Bättre bett i skottet och Rako blir målkung.

En poäng:
Alexandar Mutic
Fick en halvtimmes inhopp och visade klass i mottagningar. Han kommer Maif få nytta av, om han är hel.

Bubblare: Lagkaptenen Simon Karlsson, på mittfältet. Då vinner Maif ofta. Men framför allt var det här en lagseger.

Karta: Tyresövallen
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!