– Vi har fått bra styr på ekonomin, säger Maifs fotbollsordförande Joakim Ljungqvist.
Det har varit tuffa år för Maif ekonomiskt och allra tuffast var det åren före pandemin bröt ut. Motalaklubben gjorde 2018-2019 totalt 2,2 miljoner kronor i förlust på två år.
Det vändes 2020 till plus på 40 000 kronor. 2021 blev det sedan ett överskott på 550 000 kronor i verksamheten.
Hur har det skett en sådan vändning?
– Finns många förklaringar. Minskade personalkostnader är en. Jag kommer att redovisa förklaringarna närmare inför medlemmarna på årsmötet, säger Joakim Ljungqvist.
Maifs fotbollsklubb omsätter kring sex miljoner kronor.
– Det är viktigt med så stor omsättning att bygga en buffert, att ha en krockkudde om det händer något, säger Joakim Ljungqvist.
På torsdag håller fotbollsklubben sitt årsmöte på Idrottsparken och Joakim Ljungqvist är föreslagen att fortsätta ett tredje år som ordförande. Han börjar jobbet som näringslivsdirektör i Norrköping 1 maj, men bor kvar i Motala och bedömer sig ha tid för ordförandeuppdraget.
– Nu har vi ju en klubbchef på plats och då kan jag fokusera på rent styrelsearbete. Vi har förbättrat organisationen och det känns bra. Det är roligt att jobba med Maif, säger Ljungqvist.
Vad tror du om ettan 2022?
– Det känns spännande att vara en del av ett större sammanhang som ettan är. Sportsligt kommer vi att klara oss fint. Jag får indikationer på bra stämning, att harmonin från i höstas behållits, säger Maif-ordföranden.