– Fina förutsättningar, bra och seriös tränare, och en bra grupp. Jag är nära familjen också. Här känner jag att jag kan utvecklas. Det känns som allt har klaffat, säger Luka Mihajlovic inför torsdagsträningen.
Luka Mihajlovic från Stockholm har Sickla IF som moderklubb och kommer senast från spel med Kiruna FF i division 2 Norrland. Mittfältaren har tidigare representerat FK Zeljeznicar i bosniska andraligan, och Boo FF och Djurgårdens IF i Sverige. Mihajlovic beskrivs som en lång och fysisk mittfältare med en god speluppfattning och bollskicklighet.
– I Luka får vi in en spelartyp som skiljer sig från våra övriga innermittfältare. Cirka 1.90 lång. Han kan även användas på andra positioner. Ung och ambitiös, och vi hoppas och tror att Luka ska ta steg och utvecklas i vår miljö. Han blir också en tillgång i serien vi spelar med sin storlek, kommenterar Maifs tränare Jesper Beurling.
Luka Mihajlovic har även provspelat för Rosengård och Friska Viljor, men fastande för Motala AIF.
– Jag tror att vi kan vara med på övre halvan och kan kämpa om att gå upp till och med, säger 20-åringen.
Hur är du som spelare?
– Jag är en lång och fysisk mittfältare med en god speluppfattning och bollskicklighet. Jag gillar att styra spelet och vara en länk mellan lagdelarna. Jag har också förmågan att bryta linjer med passningar och skapa öppningar för laget, svarar han.
Hur ser du på Maiflaget som du följt en tid nu?
– Jag ser hungriga grabbar som vill mycket och så en del rutin. En bra mix av spelare. Jättekul att se lagets spel mot Sleipner, säger Luka Mihajlovic.
Maif, med Luka Mihajlovic spelklar, träningsspelar på Borens IP på fredagskvällen, mot Borens IK. Matchen startar klockan 19.
Är ni klara med truppen nu?
– Kanske en till offensiv spelare behövs. Men vi får se. Vi sade en till två spelare till och nu har vi en till, säger Jesper Beurling.
***
Mer Motala AIF: Klubbens tidigare tränare i akademin, Jimmy Jarmyr, har nytt uppdrag. Han blir assisterande tränare i det U19-lag i Jönköping Södra som tränas av Maifs tidigare U19-tränare Dragan Zivic.
– Jag ser det som en chans till personlig utveckling och att få jobba nära en så driven och engagerad tränare som Dragan, kommenterar Jimmy Jarmyr.
***
Slutligen: När det gäller målvakten i Maifs U19-lag i fjol, Johan Lexén som har A-lagskontrakt i år, tränar han med IFK Motala denna vecka och BK Zeros veckan efter. Sedan avgörs det hur det blir med utlåning. Lexén ses just nu som tredjekeeper i Maif och behöver ett lag att spela matcher i.