Citykaptenen avgjorde derbyt: "Vi ska till superettan"

Nu ska Linköping City lyfta i tabellen – med kaptenen vid spakarna. Wellinton Gigante dominerade i heta derbyt mot Motala AIF.

Wellinton Gigante var bäst på plan när Linköping City tog sig upp på sju poäng i division 1. Maif och Simon Karlsson kom på efterkälken.

Wellinton Gigante var bäst på plan när Linköping City tog sig upp på sju poäng i division 1. Maif och Simon Karlsson kom på efterkälken.

Foto: Claes Nilsson

Fotboll2020-06-28 14:56

– Tre viktiga poäng som vi verkligen behövde. Vi vill och ska till superettan och då får vi inte tappa för mycket i början, sa 23-åringen.

Han såg nöjd ut.

Det var hett både i luften och på planen i säsongens första östgötaderby i division 1-fotbollen. Toppjagande Linköping City var klar favorit mot nykomlingen Motala AIF och fick också tre poäng med sig. Det blev 2–0 (0–0) på Linköping arena, sedan Wellinton Gigante visat vägen med tidigt mål i andra halvlek. 

Efter det var det inget snack.

– Förra matchen var inte alls bra, men nu kom vi starkt tillbaka och hade kontroll, sa brassen.

Han är inne på andra året i Citytröjan och är det någon som ska visa vägen uppåt så är det han. Mot Maif, som väntar på sommarens första vinst, inledde han som offensiv mittfältare, fortsatte som ensam forward och avslutade som defensiv mittfältare.

Jodå.

Fungerade bra överallt.

– Man får spela där det behövs. Det funkar som högerback också, sa han och skrattade.

Det var två lag i stort behov av poäng möttes och det märktes. Mycket prestige, hett humör, tuffa närkamper – och dubbla utvisningar inom första halvtimmen. Först hemmalagets Sherko Faiqi som tappade humöret och sänkte Simon Karlsson i gräset och sedan Maifmålvakten Oliver Bergman som kom på mellanhand och rev ned Fredrik Alm strax utanför straffområdet. 

Därifrån och in var tippade topplaget vassare och effektivare.

– Vattenpausen i första halvlek kom lägligt för oss. Då kunde vi organisera om, sa Jonte Johansson, assisterande tränaren.

City – fortsatt utan nyförvärvet Victor Sköld som åkt på ett skadebakslag och inte heller med nyckelspelaren Lawson Sabah – tog över och Wellinton Gigante brände öppet läge från nära håll. Eller rättare sagt: inhoppande målvaktstränaren (!) Rickard Göthberg svarade för en vass parad i Maif-målet.

Men strax efter paus spräcktes nollan. Gigante fick drömträff och bollen letade sig upp i krysset. Inte så långt senare kom 2–0 när Adam Larsson styrde Levon Pachayjans inlägg i mål.

– Kul match att spela med mycket känslor. Första halvlek var lite märklig med utvisningarna och allt som hände, men i den andra såg det bra ut, sa Wellinton Gigante.

Känslan jämfört med i fjol?

– Vissa delar känns bättre nu och inte minst har vi haft hela laget samlat längre. Det tror jag kan vara nyttigt.

Ny match redan på onsdag.

– Ja, det är tufft. Men mycket hellre det än att inte spela alls.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!