Boren orkade inte stå upp

Boren hade svårt att komma upp i nivå. "Mediokert", summerar tränaren Mikael Lindman 1–4-förlusten mot Tranås.

170930 En boll vid ett fotbollsmål matchen i Div 2 mellersta Norrland mellan Kovland och Alnö den 30 september 2017 i Kovland.
Foto: Nils Jakobsson / BILDBYRÅN / kod NJ / 74239

170930 En boll vid ett fotbollsmål matchen i Div 2 mellersta Norrland mellan Kovland och Alnö den 30 september 2017 i Kovland. Foto: Nils Jakobsson / BILDBYRÅN / kod NJ / 74239

Foto: NILS JAKOBSSON

FOTBOLL2019-06-16 21:18

En helt okej förstahalvlek men underläge 1–3 och ett sent insläppt mål innan paus.

Boren kunde inte hämta sig och förlorade söndagsmatchen mot Tranås FF/Torpa AIS som håller kontakten med topplagen med trepoängaren.

– Första är bra ändå, vi har bra med chanser och att vi ligger under med 1–3 känns inte rättvist där. I andra är det inget vidare faktiskt och över 90 minuter är det mediokert, tycker tränaren Mikael Lindman som hade ett par spelare borta.

Boren-ledaren gillade hur de yngre tog för sig och fick se Johanna Nyberg reducera till 1–2 men Tranås tredje mål tog luften ur Boren.

– Vi får kämpa vidare, träna på och har ett roligt derby mot Mjölby att se fram emot. Det ska bli kul, säger Mikael Lindman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!