Poängen delas ut precis som de gjordes till IFK Motalas bandyspelare i elitserien i vintras. En spelare får tre poäng, en får två och en får en poäng. Poängen ges till spelare som gjort avgörande insatser för laget. Vad som premieras bedöms från gång till gång och motiveras nedan.
Sedan har vi en sammanlagd ställning längs vägen.
Söderettan spelas med 30 matcher, med eventuellt efterföljande kval uppåt eller nedåt.
Mot Värnamo i premiären, förlust med knappa 0-1 (0-1) på Finnvedsvallen, var det framför allt i de bakre leden vi hittade de bästa spelarna.
Tre poäng
Jesper Merbom Adolfsson
Maifs bäste spelare förra säsongen fortsätter att vara bäst även 2020. Mittbacken vinner alla dueller och står alltid bra placerad. Skicklig spelare på flera sätt.
Två poäng
Oliver Bergman
Många bra räddningar i andra halvlek, målvakten fick slänga sig hela sin längd och hindra Värnamo från att avgöra matchen. Gav dock ingen poäng.
En poäng
Simon Karlsson
Var ovan vid nya rollen som högerback i första halvlek, men spelade upp sig och var riktigt bra i andra halvlek. Lagkaptenen är en mångsidig spelare.
Som bubblare kan nämnas Ivan Rako, pigg i första halvlek som ytter, och Markus Uppling, som gjorde ett vasst ihopp som spjutspets framåt. Det fanns många glädjeämnen i Maiflaget, trots förlusten.
Sammanlagt efter en omgång: Jesper Merbom Adolfsson 3 poäng, Oliver Bergman 2, Simon Karlsson 1.