"Jag har redan utvecklats som brottare"

Lämna familj och vänner för att utvecklas som brottare. Ett givet val menar Algot Gamelius efter två månader på brottningsgymnasiet i Sundsvall.

Ett givet val för att utvecklas som brottare. Det menar Algot Gamelius det var att flytta till Sundsvall för att studera på brottningsgymnasiet där. Träningsdosen har dubblats.

Ett givet val för att utvecklas som brottare. Det menar Algot Gamelius det var att flytta till Sundsvall för att studera på brottningsgymnasiet där. Träningsdosen har dubblats.

Foto: Thomas Augustsson

Brottning2020-10-28 08:00

Drygt två månader har gått sedan Algot Gamelius senast tränade ett pass med Motala ABK. Lika länge sedan är det som han var hemma hos familjen i Motala. 
Men valet att flytta till Sundsvall för att i tre år studera på brottargymnasiet där har han inte ångrat för en sekund sedan han ansökte om en plats. 
– Jag kände direkt att det var det bästa valet för mig för att utvecklas som brottare. Och det gick fort att komma in i det. Jag har hittat kompisar däruppe så det är inga konstigheter. Så jag trivs bra, säger han. 

Under höstlovet är han hemma i Motala och givetvis på plats för ett träningspass med sina gamla brottarkamrater i MABK och inte minst sin lika talangfulla lillasyster Alice. 
På frågan vad som är skillnaden mot den träning han får i Sundsvall jämfört med i moderklubben så svarar han leende. 
– Det är mycket mer träning. Nu tränar jag åtta-tio pass i veckan. Här var det bara fyra-fem. Så det är stor skillnad. I början så kände jag mig sliten av att träna så mycket. Men nu börjar jag komma in i det, säger Algot. 

Under flera år har Algot tillhört de främsta brottartalangerna i sin ålders- och viktklass i Sverige. Nu ställs han mot de som är på samma nivå på varje träningspass på brottargymnasiet. Just att få den sparringen menar han är den största fördelen med flytten till Sundsvall. 
– Sparringen är det optimala. Det är högre intensitet på alla träningspass. Det är inte ett enda lugnt pass däruppe. Det är tuffa pass varje gång och det är så jag vill ha det. Och jag tycker redan att jag har utvecklats. Jag har blivit mer teknisk och starkare. Men det är fler pass i veckan så då utvecklas man. 

Hela höstlovet tillbringar han dock inte hemma i Motala. I slutet av veckan bär det av till Huddinge för landslagsläger. 
Ett läger som detta år är lite speciellt då det finns några internationella tävlingar inplanerande. 
– Allt har ju tyvärr blivit inställt. Men jag siktar på att komma med till EM och VM nästa år. 

Vilka kriterier måste du uppfylla för att bli uttagen dit?
– Jag ska vinna SM 2021. Det måste jag bocka av så har jag stora chanser att få åka, säger han på det självklara sättet som en idrottare som vet att de kapacitet för att uppnå sina mål gör. 
Tar han sig till mästerskapen så vet han dessutom att han kan utmana de allra bästa där. 
– Jag har vunnit mot EM-trean och tävlat mot de som tävlat internationell.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!