Kristberg gästade och var ofint nog med att vinna derbymatchen mot Borensbergs IF med 3–1 (2–0).
– Vi spelar väldigt bra. Bif fick visserligen en spelare utvisad i första halvlek, men vi spelar bra, säger Kristbergs lagledare Kjell Bengtsson.
Det var Bifs målvakt Filip Åberg som blev utvisad och in kom i stället Eric Blomgren i målet.
Kristberg gjorde 1–0 genom Nicklas Molander och 2–0 genom Rickard Harrysson, tidigare elitmålvakt i Maif. I andra halvlek satte nummer 10, Jonas Holmqvist, 3–0.
Reduceringen kom genom Jonathan Beganovic när hemmalaget låg på för att komma i kapp. Men Bif, som nu bara har en poäng mer än Kristberg, kom inte närmare.
– Vi behövde segern, men det är tätt i botten, menar Kjell Bengtsson.
Målen i derbyt, Borensberg: Jonathan Beganovic. Kristberg: Nicklas Molander, Rickard Harrysson, Jonas Holmqvist.
Publik: Cirka 75.
I femman vann Vadstena GIF hemma mot Vikingstad med 5–1 och Österstad slog Stjärnorp med 4–3 borta. VGIF och Österstad tampas om andraplatsen i tabellen.