"Oavsett dag så åker vi upp för att vinna matchen"

Söndagsmatch istället för fredagsmatch mot Sirius. Oavsett vilket så åker IFK Motala upp till Uppsala med samma målsättning menar kaptenen Frerik Lönn.

IFK-kaptenen Fredrik Lönn menar att det inte spelar någon roll vilken dag matchen mot Sirius spelas. IFK åker tiull Uppsala för att vinna oavsett.

IFK-kaptenen Fredrik Lönn menar att det inte spelar någon roll vilken dag matchen mot Sirius spelas. IFK åker tiull Uppsala för att vinna oavsett.

Foto: Thomas Augustsson

Bandy2021-12-10 20:00

Uteblivna provsvar gjorde att IFK Motalas bortamatch mot Sirius fick flyttas från fredag till söndag. Något som IFK först motsatte sig och ville att matchen skulle spelas på lördagen. Men det önskemålet fick de inget gehör för. 
– Söndagen var ett reservdatum från början så det var bara att acceptera, säger IFK-tränaren Mattias Sjöholm. 

Beskedet att matchen skulle flyttas fram fick IFK-spelarna så sent som på torsdagsträningen. Bara ett dygn innan matchen skulle ha spelats på Studenternas IP. 
– Det blev lite snabba omställningar i går. På sista träningen så har man ju börjat gå in lite i matchmode. Men vad ska man göra, matchen ska ju spelas. Den här årstiden lever man ju bandy ändå så om vi spelar fredag eller söndag spelar ingen roll för oss, säger IFK-kaptenen Fredrik Lönn.
Som fortsätter: 
– Sen är det väl inte optimalt återhämtningsmässigt för oss när vi spelar redan på tisdag igen. Men att det är tätt mellan matcherna är vi vana vid så det är bara att ladda om.

IFK tränade på torsdagen och körde då ett litet hårdare pass i snöfallet på K Bygg arena. 
– Sen är det bara att börja fokusera på match igen. Då är det ingen skillnad vilken dag det är. Vi åker upp för att göra en bra prestation och vinna matchen oavsett dag, säger Fredrik Lönn. 

Öst media liverapporterar matcken mellan Sirius och IFK Motala med start 14.50 på söndag. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!