Redan efter knappt två minuter tog IFK ledningen genom Oskar Nilsson. Nilsson som också gjorde 2–0 i matchminut 39. En ledning som IFK tog med sig in i andra halvlek. Tellus reducerade till 1–2 men kom inte närmare än så.
– Det var en tät match. Det var deras första träningsmatch och vår andra. VI gjorde det ganska skapligt sett över hela matchen, säger IFK-tränaren Mattias Sjöholm. Vi skapade en hel del chanser och släppte inte till jättemycket, så det var helt okej får jag säga.
Sett över 90 minuter var det en rättvis IFK-seger.
– Det är svårt att prata om rättvisa segrar i träningsmatcher tycker jag, men visst, jag tycker vi förtjänar att vinna. Sett till klara målchanser, säger Sjöholm.
Tränaren är nöjd med hela laget.
– Det var ingen som föll ur, det var en bra laginsats.
Fokus hittills under försäsongen har legat på försvarsspelet för Motalalaget.
– Det offensiva spelet är inte alldeles lätt att träna på nu när vi tränar på rink. Det kommer vi bygga mer på i takt med att vi kommer ut på stor is mer.
Nästa uppdrag för IFK är bortamöte med Vetlanda om två veckor.