Betygen: De var bäst i IFK mot Edsbyn

Nu blev det inga poäng för IFK Motala mot Edsbyn. Men prestationen var det inget fel på. I Betygsligan premieras tre spelare för sina insatser.

Viktor Hulthammar vallade in IFK:s ledningsmål i den första halvleken. Nuräckte det inte för att IFK skulle få med sig några poäng hem. Men prestationen var det inget fel på.

Viktor Hulthammar vallade in IFK:s ledningsmål i den första halvleken. Nuräckte det inte för att IFK skulle få med sig några poäng hem. Men prestationen var det inget fel på.

Foto: Thomas Augustsson

Bandy2021-02-05 21:37

I MVT:s betygsliga utses i varje IFK-match tre spelare som utmärkt sig i matchen. Allt ifrån snygga soloprestationer, mål och briljanta räddningar vägs in i bedömningen. 

När IFK Motala efter ett nära två veckor långt coronauppehåll gästade Edsbyn så visade de att de inte tappat speciellt mycket i slagstyrka av det. Med lite bättre utdelning på de chanser de skapade så hade det mycket väl blivit en poäng. 
Så prestationsmässigt så gav laget ett klart positivt besked inför de sju matcher de nu har kvar att spela. 
 

De spelare som valdes ut till Betygsligan denna gång var:

Tre poäng:
Viktor Spångberg
Fullständigt briljant i den första halvleken och snurrar ett flertal gånger upp halva Edsbynlaget på läktarplats. Något mindre framträdande i den andra halvleken men en fröjd att se på isen.


Två poäng:
Nicklas Ögren
Efter att ha varit sjuk i corona och inte spelat match sen den 15 januari går Ögren in och gör en i stort sett prickfri insats. Avslutar med en perfekt tajmat propp på Edsbyns Simon Jansson.

En poäng: 
Anders Persson
 Styr och ställer som alltid på IFK:s mittfält. Svarar dessutom en hel del fina soloräder offensivt som inte varit lika vanligt tidigare.
 

Sammanlagt efter 19 omgångar: Viktor Spångberg 24, Jonas Enander 14, Nicklas Ögren 14, Jussi Aaltonen 11, Elias Gillgren 9, Viktor Hulthammar 8, Philip Florén 8, Anders Persson 8,Aleksi Seppänen 7,  Fredrik Lönn 3, Albin Rohlén 2, Kasperi Hirvonen 2, Maksim Plotnikov 2, Olle Nordlund 2.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!