I månadsskiftet bytte Kosa huvudorten Hallsberg som företaget haft som bas i 40 år till Motala. I Forsområdet vid Vadstenavägen söder om Motalaviken packas flyttlådorna upp nu i början av maj.
Det är Ulf Sandell, tidigare både spelare och ordförande i IFK Motala, som äger Kosa till 75 procent. När nu Fredrik Lindblom, Linköpingsbon som också tidigare spelat för IFK i elitserien, nu kommit in som ny delägare till 25 procent blev det naturligt att byta till Östergötland.
– Jag hoppas med tiden att vi ska äga 50 procent var, säger Ulf Sandell som är glad att komma hem till Motala efter att i 13 år ha pendlat till Hallsberg.
Fredrik Lindblom är nöjd med flytten.
– Skönt att komma till en riktig bandystad. Nu hoppas vi att Kosa ska lyfta, vi hoppas få lite mer 2018-profil på våra grejer. Det kommer att bli bra, säger Fredrik Lindblom.
Kosa levererar kläder och utrustning till nio elitserielag och handlar med alla länder i bandyvärlden. Omsättningen är tolv miljoner kronor.
Målet nu är att växa inom profilkläder, både till andra idrotters lag och till Motalabor i allmänhet. Plus bli ännu större inom världens bandy.
En nyhet 2018 är också två nya skridskomodeller för bandy, från tillverkaren Graf.