– Jag var på en en marknad i Linköping där man fick testa på olika saker och jag testade bågskytte, vilket var kul. Efter det åkte jag och pappa till Motalas bågskytteklubb och efter det har jag fortsatt, säger Isa Stark.
Isa Stark tävlar i långbåge, vilket är den klassiska bågen och den typiska Robin Hood-bågen. Eftersom det knappt finns några som ställer upp i damklassen i långbåge tävlar Isa ofta i herrklassen. I junior-SM förra året tog hon guld mot nio killar.
– Det kändes gött. Många av killarna blev nog lite sura. Det var kul, lite badass typ.
Att Isa tränar mycket är det ingen fråga om.
– Förut gjorde jag fel i tekniken och sköt inte så bra. Jag siktade inte ordentligt utan släppte nästan direkt. Pappa pratade med en gammal klubbmedlem som gav mig lite tips om hur jag skulle göra för att komma in rätt i ankringen och siktet. Jag tränade på det två veckor innan SM och det funkade bra i alla fall de två första dagarna på SM.
Isa åkte i år hem från JSM med tre medaljer, guld i långbåge damer 13, silver i 3D och brons i långbåge herrar 13. Målet i sikte är, såklart, OS. Än så länge skjuter Isa bara långbåge men hon kommer nog gå över till att skjuta recurve, vilken är sorten som skjuts i OS.
I höst ska Isa börja i nionde klass och till våren ska hon välja gymnasiet. Hon kommer söka bågskyttegymnasiet i Hallsberg och natur.
– Jag är beredd på att flytta hemifrån. Det ska bli skönt att slippa mamma och pappa, säger Isa och skrattar.
I familjen är det inte bara Isa som skuter utan också pappa. Isas mamma sköt förut men efter handproblem fick hon sluta.
– Han kan gå ut i skogen med alla pilar och komma tillbaka med en. Tio meter går bra men sen.. Jag brukar vinna över honom, säger Isa.