Vätternrundans vd Gunilla Brynell-Johansson kommenterar:
– Skulle vi ha lopp i juni så hade det förstås inte hjälpt med 150 i stället för 8. Men nu hoppas vi på fortsatt lägre smittspridning, stark vaccinationstakt och ett ständigt bättre lägre i sjukvården så att nästa fas efter 1 juni kan bli verklighet.
Tas 150-gränsen bort senare i sommar tror du?
– Det tror jag, dock är det i dag svårt att veta vilken nivå steg två kommer att resultera i. Påverkansarbetet fortsätter, säger Brynell-Johansson vars Vätternrundan är planerad till 2-5 september.
Piraternas lagledare Daniel Davidsson tror att Bauhausligan i speedway även efter onsdagens besked kommer att kunna starta 1 juni. Det kan bli 500 sittande åskådare till Motalalagets första match 8 juni.
Publikrestriktionerna på svenska idrottsarenor förlängs alltså med ytterligare två veckor. Det innebär att det fortsatt enbart får vara åtta personer på läktarna. Först den 1 juni blir det möjligt med fler åskådare – upp till 500 personer.
Regeringens beslutet innebär att det inte blir någon större publik på de herrallsvenska matcherna före EM-uppehållet. Det blir också max åtta åskådare på herrarnas cupfinal den 30 maj mellan Hammarby och Häcken på Tele2 arena i Stockholm.
Även herrlandslagets landskamp mot Finland den 29 maj – näst sista matchen före fotbolls-EM – spelas inför tomma läktare på Friends.
Kultur- och idrottsminister Amanda Lind (MP) säger:
– En stor del av kultur- och idrottsupplevelser, religionsutövning och annat har påverkats kraftigt av den hårda begränsningen på åtta personer. I dag har vi fattat beslut om att anpassa begränsningarna från och med 1 juni så att hänsyn kan tas till de olika verksamheterna, säger hon.
– Vi har infört olika deltagartak beroende på om evenemangen genomförs utomhus eller inomhus. Beslutet innebär justeringar som gör det möjligt att genomföra arrangemang på ett smittsäkert sätt.
De regler för publik som föreslogs för en tid sedan är alltså de regler som nu beslutats om av regeringen. Det innebär att inomhusarrangemang får ha 50 personer i publiken, om anvisade sittplatser finns. Annars tillåts bara åtta personer.
För utomhusarrangemang gäller 100 personer i publiken utan sittplats, och 500 med sittplats, exempelvis fotbollsmatcher på stora arenor.
För utomhusarrangemang som orientering, löpning och segling tillåts 150 personer. De sporterna har inte haft tillåtelse att tävla alls under våren. Från den 1 juni ska också idrott på arenor som inte är elit- eller barnidrott tillåtas att sätta igång i begränsad omfattning.
Folkhälsomyndighetens generaldirektör Johan Carlson säger också att man beslutar om lättnader för idrottande barn som från och med den 1 juni ska kunna åka på läger och deltaga i mindre cuper både utomhus och inomhus.