"Vill att besökarna ska bli överraskade"

I juni 2019 avtäcktes de fyra första verken i Vadstena skulpturpark, i folkparken. I helgen gick startskottet för arbetet med de verk som ska presenteras i maj nästa år.

I helgen var det träff inför nästa års skulpturer i parken. . Projektledarna Ida Olai och Nada Tendzeric flankerar konstnärerna Eva Fornåå, Maria Segersäll och Per Josefsson. Hasti Radpoor saknas på bilden.

I helgen var det träff inför nästa års skulpturer i parken. . Projektledarna Ida Olai och Nada Tendzeric flankerar konstnärerna Eva Fornåå, Maria Segersäll och Per Josefsson. Hasti Radpoor saknas på bilden.

Foto: Anders Rörby

Vadstena2019-09-03 19:30

De fyra aktuella östgötakonstnärerna Eva Fornåå, Per Josefsson, Maria Segersäll och Hasti Radpoor träffades under lördagen och söndagen för en workshop i folkparken. Med var också projektledarna Ida Olai och Nada Tendzeric. Alla, utom Per, övernattade i en tältkåta på området.

– Jag sov i korvkiosken, behövde vara lite för mig själv, förklarar Per Josefsson leende.

Under helgen har konstnärerna stött och blött sina respektive skulpturidéer med varandra. Hur dessa ser ut är dock hemliga för allmänheten.

– Vi vill att besökarna ska bli överraskade vid avtäckningen 30 maj, säger Ida Olai.

Dessutom har man promenerat omkring i parken för att hitta optimala platser att placera skulpturerna på.

– Det finns saker att ta hänsyn till, som fornlämningar.

Det som inleddes under helgen var etapp två i skulpturparken. Nästa år startar den avslutande etappen, vilket gör att det totalt kommer att finnas 12 skulpturala konstverk där.

Projektet som har Folkuniversitet som huvudman och finansieras via Leader Folkungaland har programförklaringen: " Syftet är att med kulturens hjälp återta folkparkens roll som en naturlig mötesplats för människor".

– Det är ett så himla bra initiativ. Folkparkerna är så unikt svenskt, menar Eva Fornåå.

Hittills har det gått bra, enligt Ida Olai.

– Vi hade väldigt många besökare i somras och fick mycket uppmuntran och beröm.

Med fler skulpturer hoppas man kunna locka ännu fler.

– Vadstena är ju stor som turiststad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!