– Jag fyller ju 18 år på måndag, dagen efter valet så det suger ju lite, säger hon när vi träffar henne på fredagen.
Under året har hon satt sig in i politiken och följt med i debatten. Om hon hade fått chansen att rösta vet hon vilket parti som fått hennes röst. Men så blir det inte utan nu får hon vänta i fyra år istället.
– Jag tycker att alla som fyller 18 det året det är val borde få rösta, jag vet flera som missar valet i år och de tycker det är lika dåligt som jag, säger hon.
Men då när du insåg att du skulle missa valet vad kände du då?
– Jag kände att det här var ju för jävligt. Jag vill ju rösta för då känns det ju som om man är med och bidrar. Det är min demokratiska rättighet och man har ju inte tänkt på det förrän det kommit nära och så inser man att man missar det, säger hon.
Hon berättar att hon gillar människor och att hon tycker att det är viktigt att samhället ska hålla ihop, att det inte ska vara segregerat och att det borde finnas en samlingsplats för tonåringar som inte är 18. Men om det är det som hon kommer tycka och tänka om fyra år vet hon inte nu.
– Nu måste jag ju vänta i fyra år på att rösta och vem vet då kanske jag inte tycker likadant som jag tycker i dag.
Men trots att hon missar valet så finns det något som är ännu större som hägrar under födelsedagsveckan.
– Jag ska ta körkort nästa vecka så det är jag nervös för. Teoriprovet på måndag och på fredag är det uppkörning.