Så kontrollerar polisen E4 i dag

– Ta pauser och håll hastigheten.

Foto: Peter Jigerstrom/arkiv

Östergötland2016-03-28 10:38

Det rådet ger Thomas Cassel, polisinspektör. Under måndagen, annandag påsk, planerar polisen att göra kontroller med både civil och polismålad bil – längs E4.an söderut, samt riksvägarna 50 och 32. Fokus ligger på hastighetskontroller. Men tittar man också efter trafikanternas körbeteende.

Spritlaster

– Det kan vara att man ligger för nära framförvarande bil, eller gör fula omkörningar. Överlastning är också något vi håller koll på en sådan här dag.

Vad beror överlastningen på?

– Det kan vara personer som under långhelgen gjort en resa ner till Tyskland för att handla alkohol. Det är ganska vanligt.

Polisen väntar stora trafikflöden på E4:an under annandag påsk när folk är på väg hem efter helgfirandet. När vi ringer på tidig förmiddag flyter trafiken lugnt, men det börjar bli mycket bilar på E4:an, säger Thomas Cassel.

"Var uppmärksam"

Har du något tips till trafikanterna?

– Var uppmärksam. Ta pauser så att du orkar köra, och håll hastigheten! Men du ..., nu måste jag avsluta. Vi håller på med ett ärende här, säger Thomas Cassel.

ulrik.svedin@ostgotamedia.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!