På onsdagen uppmanade utbildningsminister Anna Ekström (S) landets universitet och högskolor att avbryta alla forskningsprojekt och samarbeten med statliga universitet i Ryssland och Belarus.
– Vi ställer oss bakom ministerns rekommendation att avbryta alla samarbeten med statliga institutioner i Ryssland och Belarus. Vi har vänt oss till EU och begärt att de samarbetsavtal som vi har, inom ramen för ett EU-projekt med flera ryska universitet, omedelbart ska avbrytas, säger Jan-Ingvar Jönsson, rektor på Linköpings universitet, i en kommentar på universitetets hemsida.
För närvarande har universitetet fyra samarbetsprojekt som innefattar samarbeten med universitet i Ryssland. Det finns också ett fåtal studenter och medarbetare från Ryssland och Ukraina.
– Vi vet att vi har en mindre del medarbetare från berörda länder. Det är viktigt att understryka att vi inte får föra bok varken på studenter eller medarbetares nationaliteter, säger Jan-Ingvar Jönsson och fortsätter:
– Jag vill också vara tydlig med att det är extra viktigt att ta hand om varandra i detta läge. Det finns mycket oro och rädsla, och vi kommer ta vårt ansvar för medarbetarnas bästa. Vi har också aktiverat det stöd som vår HR-avdelning och Studenthälsan kan erbjuda.
Ett internationellt nätverk som hjälper forskare som på grund av hot eller censur inte kan arbeta i sina länder, Scholars at Risk, uppges vara redo att stötta och hjälpa forskare på flykt.