År 2017 firas Släktforskningens dag lördagen den 18 mars och temat är Sjöfolk. Motala bibliotek var värd för denna släktforskardag och på plats från Landsarkivet i Vadstena var Emma Hagberg och Stefan Ingesson.
– Vi är här för att visa vår bredd och vad vi har att erbjuda. Vanligtvis har vi öppet hus i Vadstena men idag valde vi att komma hit till Motala bibliotek, säger Emma Hagberg.
De tror att intresset för släktforskning ökat i och med det digitala mediet. Man kan sitta vid sin dator och söka bakåt i släktleden. Men så kanske man stöter på patrull och vill komma vidare.
– Vill man då ha mer kött på benen kommer man till oss på Landsarkivet, berättar Stefan Ingesson.
Med anledning av Släktforskardagens tema "Sjöfolk" hade Bodil Wallberg från Godegård sökt sig till Motala bibliotek. Hon har sedan lång tid förfogat över ett brev från sin mormors farfar, Samuel Olsson, som var sjöman. Han skrev på sin tur från London till New York, närmare bestämt den 10 februari 1880, ett brev där han berättar en fascinerande historia om en fripassagerare som de ombord trodde var ett spöke.
Hon tar hjälp av föreläsaren Andreas Vos, som just berättat i ett föredrag om hur mycket information det finns att söka i olika arkiv om just sjöfolk.
– Brevet är sju sidor text som är svår att tyda. Jag har renskrivit brevet med hjälp av min dotter. Jag läste och hon skrev. Det underliga är att dottern gjorde samma stavfel som min mormors farfar gjorde där på båten, en dag i mitten av februari 1880, säger Bodil Wallberg.