Det har alltså varit flera förseningar under resans gång men nu är väntan över.
Hugo Andersson, enhetschef för gata och park på Motala kommun, förklarar att de beställde nya automater eftersom de gamla började nå slutet av sin livslängd.
– Det blev för dyrt, bland annat med myntbetalningsfunktionen, det krävdes ganska mycket underhåll, tömning och så vidare.
Caroline Unéus (M), ordförande i samhällsbyggnadsnämnden, menar att bankerna inte vill ha kontanta medel. Man kan inte betala sin parkering med kontanter i de nya automaterna
Nu är de telefon eller bankkort som gäller för betalningen.
– Du kan både "blippa" och betala på vanligt sätt, att du stoppar in kortet i kortläsaren.
Swish kan också användas.
Totalt så rör det sig om fyra nya automater som förutom i hamnen kommer att finnas placerade på Buntmakaren, nordöstra hörnet Bispmotalagatan/Prästgatan och nordvästra hörnet Repslagargatan/Sjögatan. Det handlar enbart parkeringsplatser tillhörande kommunen.
Enligt Hugo Andersson kostar nytillskotten mellan 60 000 och 80 000 kronor styck. Caroline Unéus uppger att detta ligger i budgeten för gata och park.
Att de tidigare parkeringsautomaterna har varit nedstängda har skapat en hel del åsikter. Och en del har tyckt att det har varit svårt att istället betala med en app.
– Då har man ju fördelen med att du kan använda ditt kreditkort eller kontokort istället, precis som du gör i affären när du handlar. Det är många affärer i dag som är kontantfria, säger Unéus om de nya automaterna som hon för övrigt tror blir toppen för turisterna.
Hamnautomaten är liksom de andra nya, utrustad med solceller på taket.
– De är självförsörjande de delar av året då solen skiner, säger Hugo Andersson om automaterna.
Caroline Unéus tycker att det känns jättebra att de nya nu är här.
– I och med att det har varit så struligt i många, många år. Fram och tillbaka, och så har de gamla funkat ett tag och så har de blivit uttjänta.
Hon fortsätter:
– Sedan har man väl väntat ut att de ska bli uttjänta.
Det finns inga planer på att montera nya parkeringsautomater på fler platser i Motala än de som nu är aktuella.
– Nej, vi hoppas att det ska räcka. Och blir det så att man bygger på till exempel Buntmakaren så kommer vi att flytta automaten och ställa den på en annan plats, säger Hugo Andersson.