Restaurangen "Vänner och vin" som finns på Bispmotalagatan väntar tillökning. På fredag ska verksamheten få ytterligare ett ben att stå på när loungeavdelningen "Bakfickan" invigs i restaurangens källarlokal. Bröderna Murat och Cevher Kanat, som driver restaurangerna, är smått pirriga inför öppningen.
– Vi är spända och nervösa på hur det här ska tas emot av Motalaborna. Vi vill att det här ska bli en plats där vänskap både kan utvecklas och skapas, säger Murat Kanat.
Tidigare drev bröderna en nattklubbsverksamhet i källarlokalen. Men nu har de valt att styra om skutan på en annan kurs. De hoppas och tror att en loungeavdelning med musikunderhållning, matbufféer och servering av cocktails kan smälla högre i Motalabornas ögon.
– Nu har vi testat att driva nattklubbsverksamhet, men nu vill pröva det här istället. Vi kommer bara att ha drop-in här till skillnad mot "Vänner och vin" där bokningar gäller. Hjärtat av verksamheten kommer bli mat, vänskap och cocktails, säger Cevher Kanat.
Två personer kommer att nyanställas i inledningsskedet, berättar killarna. De kommer främst att ha öppet på fredagar och lördagar, men ser även möjligheter till att hålla öppet på torsdagar.
– Vi är supertaggade. Men det är mycket som står på spel, för det här är en vågad satsning. Men vi tror att det här är vad folket vill ha, ett ställe att gå ut och äta och dricka gott på, istället för att festa, säger Murat Kanat.