– Vi vill ha allting klart till första advent, säger Fredrik Feldt, teknisk chef på Motala kommun.
Julgirlanger ska nu upp på gatorna i centrum, stjärnor på Kungsgatan, snöflingor på Skolgatan och sedan även "torggranen".
Är det inte tidigt att börja nu?
– Vi måste förvalta tiden väl. Det tar ett tag med all belysning och det kan också bli stillestånd på grund av väder, vi får exempelvis inte köra skylift när det blåser mer är 12 sekundmeter. Alla våra medarbetare ligger också i snöberedskap och ju längre mot december vi kommer desto större är ju risken att det kommer snö och det går före allt.
Just nu arbetar parkarbetarna Hanna Asklund, Cecilia Wasteson och Mikael Edelmalm med att hänga upp girlangerna. De började i måndags och har nu ungefär tjugo sektioner att sätta upp på olika gator. Det är många moment och för att hålla säkerheten krävs delvis avstängning av gator där de arbetar.
– I år har det varit bättre förståelse från trafikanterna, vi jobbar högt upp på en skylift och man vill inte att något ska hända då, säger Hanna Asklund.
Tobias Johansson som är arbetsledare på drift, på Motala kommun, beskriver att det nu även finns en tilltänkt "torggran".
– Det är inte alldeles lätt att hitta stora fina granar, det är alltid en utmaning innan allt är på plats.
Det gjordes en efterlysning efter gran i MVT tidigare i höstas.
Fick ni några tips?
– Ja, det var en handfull som erbjöd sina granar. Det är klart nu och vi har valt ut en som står i Västanvik. Det var den finaste, den är runt 10 meter hög. Vi har haft högre granar tidigare, men de är svåra att hitta.
Planen är att den hämtas och sätts upp på Stora Torget den 19 november.