Våldtog sovande kvinna – fängelsedom står fast

Motalabon dömdes till tre års fängelse för att ha våldtagit en sovande kvinna. Nu fastställer Göta hovrätt domen.

Göta hovrätt gör samma bedömning som Linköpings tingsrätt. En Motalabo i 45-årsåldern döms till tre års fängelse för våldtäkt. Interiör från Göta hovrätts lokaler i Jönköping.

Göta hovrätt gör samma bedömning som Linköpings tingsrätt. En Motalabo i 45-årsåldern döms till tre års fängelse för våldtäkt. Interiör från Göta hovrätts lokaler i Jönköping.

Foto: Mikael Fritzon/TT

Motala2024-03-28 09:00

Mannen i 45-årsåldern blev misstänkt för våldtäkt mot två kvinnliga bekanta förra hösten. Båda sov eller befann sig i ett sömndrucket tillstånd efter en festkväll i en bostad i Motala.

Linköpings tingsrätt dömde Motalabon för våldtäkt mot en av kvinnorna. Han friades i det andra fallet. Mannen överklagade domen till Göta hovrätt för att bli frikänd. Åklagaren yrkade på skärpt straff.

Hovrätten fastställer nu tingsrättens dom och påföljden om fängelse i tre år står fast. Enligt domstolen befann sig kvinnan i en särskilt utsatt situation på grund av sömn, vilket mannen utnyttjade. Hovrätten anser att det är bevisat att mannen insåg att kvinnan sov.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!