Kommunalrådet Kåre Friberg (M) väljer att överklaga sin dom om våldtäkt och fridskränkning till Högsta domstolen. Det innebär att domen inte vinner laga kraft och att Moderaterna inte kan låta avsätta honom.
– Vi hade förberett för att vi skulle kunna ta ett sådant beslut på kommunfullmäktige nu i juni. Men vi får ta bort det ärendet, säger gruppledare Hans Tevell (M).
Han konstaterar att det inte var särskilt oväntat att domen skulle överklagas eftersom Kåre Fribergs advokat tidigare uttalat sig om detta liksom de signaler de fått från sin partikollega tidigare.
– Det är inget att göra någonting åt. Nu får vi helt enkelt avvakta och hoppas att Högsta domstolen tar upp ärendet om prövningstillstånd så snart som möjligt, säger Hans Tevell.
Därför sätter han istället hoppet till att kunna ta beslut om att välja Annelie Almérus (M) till ny permanent ordförande för kommunstyrelsen på fullmäktige i slutet av augusti.
– Det blir ändå lite stiltje över sommaren så vi klarar att vänta. Kommunens arbete rullar på som vanligt ändå, men det hade varit bra med ett avslut, säger Hans Tevell.
Hur påverkar den här utdragna processen Motalabornas bild av kommunen?
– Motalaborna har vant sig vid läget. Jag tror inte att folk reagerar så mycket längre, men visst kommer det ständigt kommentarer som påminnelser. Så vi vill gärna ha ett slut på det här snart, säger Hans Tevell.