Coronarestriktionerna och uppmaningen om social distansering har påverkat situationen för många äldre och personer i riskgrupper. När julen närmar sig och riktlinjerna skärpts ytterligare ökar risken för ensamhet. Nu vill Motala kommun göra en insats.
– Vi såg att en annan kommun skickat ut teckningar som förskolebarn ritat till ensamboende äldre. Det hann vi inte med. Men vi har istället tagit fram ett vykort som nu går ut till alla ensamhushåll med en boende över 65, säger kommunikationschef Sofia Löf.
Texten på kortet är relativt kort där kommunen önskar god jul och vill skicka en värmande tanke. Det går dock inte ut till alla ensamhushåll, utan det finns alltså en åldersgräns.
– Generellt är de äldre mer isolerade än yngre och de yngre som bor ensamma har sannolikt lättare att vara med sin familj på något sätt i jul. Där är det svårare för de äldre. Pensionärsföreningarna har också påpekat för oss att många äldre nu varit ensamma en längre tid, säger Sofia Löf.
För den som sitter ensam kan ett vykort uppfattas som en fin gest eller som en väldigt liten insats. Hur tänker ni där?
– Det är klart att man alltid kan tycka att vi kunde göra mer, men vi är också ganska begränsade i vad vi kan göra. Det är också så att de äldre ensamma är utspridda över hela kommunen och då är det svårare om man ska göra något. Men hade vi haft mer tid hade vi kanske kunnat göra något ytterligare, säger Sofia Löf.